Jak na aktivaci CORE
Poloha v leže na zádech
Z mých kurzů už víte, že při cvičení na střed těla je nutné splnit určité podmínky, bez kterých by nedošlo k efektivní aktivaci HSSP (hlubokého stabilizačního systému páteře). Tyto podmínky zahrnují správné nastavení těla (od hlavy opravdu až po paty) a brániční dýchání. A když k tomu přidáme pravidelnost, máme zajištěný i výsledek.
A protože výsledky chceme, mám tu pro vás takové malé shrnutí, abychom mohly praktikovat takové to domácí cvičeníčko. Jen připomínám, že než příliš velká silová urputnost je důležitější jemnost. Toto je základ, stavební kámen toho, čeho chceme dosáhnout, tj. funkční břišní stěny.
Jdeme na to...
1. hlava - v prodloužení páteře, vytažená, co nejdále od pánve. Brada se hrdě netyčí vzhůru ke stropu, ani se stydlivě neboří do krku, však víte. Tak pozor na ní. Pomůže vám ručník pod hlavou.
2. nohy - pokrčené v kolenou (pravý úhel), na plných chodidlech. Nohy jsou na šíři kyčlí, né pánve. Špičky chodidel míří dopředu.
3. pánev - v neutrálním postavení - pohoupat a srovnat tak, že spona stydká a trny kyčelních kostí jsou v jedné rovině.
4. hrudník - v neutrálním postavení, pozor ať ho nezapomenete v nádechovém postavení, náfuku jednoho. Pěkně nechte s výdechem splynout spodní žebra se stěnou břišní.
5. ramena - pocit širokých ramen a hlídám si, ať mi neutíkají k uším, to ony rády.
6. aktivace hlubokých svalů břicha - zkoušejte s nádechem. Břicho se oploští a rozšíří do stran. Pozor, nenafukovat ho. Pokud to moc nejde, pomozte si lehkým tlakem kříže do podložky, vytahování stehenních kostí z kyčlí, zakašláním, zasmáním se....
7. dech - myslete na svou bránici, která vyplňuje hrudní koš po celém jeho obvodu a proto nádech směřujte do všech stran. A tady zase pozor na ramena - ty nezvedat. Lehká aktivita našeho znovunalezeného nejlepšího přítele transverza je stále přítomná.
A je to. Nyní už nic nebrání pravidelnému tréninku.