Konec pánevní
Poloha koncem pánevním (KP)
Uložení dítěte v děloze na konci těhotenství je určeno dle jeho vztahu k podélné ose dělohy. Popisujeme tedy polohu příčnou, šikmou a nejčastěji se vyskytující polohu podélnou, u které rozlišujeme, zda miminko míří dolů hlavou nebo zadečkem, tj. koncem pánevním.
Četnost výskytu polohy podélné KP v závěru těhotenství je kolem 5%. Faktorů, které ovlivňují uložení dítěte (a to nejen KP) je několik a já je nyní rozdělím do čtyř skupin.
1. děloha (atypický tvar dělohy, přítomnost myomů na děloze)
2. placenta a plodové obaly (nízko uložená placenta, abnormální množství plodové vody)
3. dítě (jeho velikost, délka pupečníku)
4. matka (stav břišní stěny, napětí vazů, držení těla)
Pokud se vás a vašeho dítěte týká jeho uložení v poloze koncem pánevním, nezoufejte. Možnosti, jak pomoci vašemu miminku, aby se otočilo hlavičkou dolů, existují.
Začněme od nejjednodušších opatření, která podporují správné uložení miminka.
-
Pohybové stereotypy.
Vyvarujte se nevhodnému polosedu s kulatými zády (tzv. „gaučing“) , raději zaujměte polohu vleže na boku s polštářem pod břichem a mezi koleny.
-
Pohyb.
Věnujte dostatek času vhodné pohybové aktivitě, jako je chůze, plavání a cvičení podporující správné držení těla.
-
Cvičení.
Několikrát za den zaujměte pozici na čtyřech, provádějte kočičí hřbety a každý den se na cca 15 min. uložte do pozice na zádech s polštáři vypodloženou pánví.
-
Hrudník.
Podpořte uvolnění hrudníku dechem do spodních žeber. Pomoci si můžete omotáním pruhu látky (šálou, podvazovacím šátkem..) kolem spodních žeber a posílejte dech do místa kontaktu žeber s látkou.
-
Břišní stěna.
Pečujte o jizvu v případě její přítomnosti a používejte podvazovací šátek.
Pokud výše uvedené nezabírá, jsou ještě další možnosti.
-
Ošetření rebozem.
Tato velmi jemná technika spočívá ve vytváření prostoru pro dítě uvolněním břišní stěny a vazů. Optimální napětí měkkých tkání vytváří dobré podmínky pro spontánní otočení miminka.
-
Zevní obrat.
Jedná se o přetočení miminka přes stěnu břišní. Tento výkon provádí lékař po předchozím vyšetření a splnění určitých podmínek. Jeho úspěšnost je 50% a je ovlivněna mj. množstvím plodové vody nebo velikostí dítěte.
Pokud žádná z variant nepomohla a vaše dítě si stále trvá na svém a nechce se otočit, nejspíš moc dobře ví, proč takto zůstává a právě poloha koncem pánevním je pro něho ta nejlepší. A my jeho volbu musíme s vděkem respektovat. To ovšem automaticky neznamená, že se takové miminko musí narodit císařským řezem. Za určitých okolností je možný i vaginální porod KP, pro který jsou stanovena jasná kritéria, aby se minimalizovala rizika.
To důležité je mít informace, znát možnosti a podle toho si zvolit to, co je pro vás a vaše dítě nejlepší... Pro každou ženu to může být něco zcela jiného.